Úvod » Fyzioterapie » Metody fyzioterapie » Míčková facilitace a respirační terapie

Míčková facilitace a respirační terapie

Míčková facilitace je pomocná fyzioterapeutická metoda, jejíž autorkou je česká fyzioterapeutka Zdena Jebavá.

Technika využívá komprese akupunkturních a akupresurních bodů. Je založene ne teorii, že komprese tkání je vystřídána jejich relaxací.

Molitanovým míčkem se masíruje určitý kožní úsek. Reflexní cestou dochází k ovlivnění činnosti vnitřních orgánů, snížení napětí příčně pruhovaných, hladkých svalů, a k jiným změnám, které napomáhají k uzdravení, nebo alespoň výraznému zlepšení stavu. Uvolňuje krční, hrudní, břišní a pánevní svaly, dále svaly v okolí páteře. Napomáhá při léčbě alergických, astmatických a průduškových onemocnění, vadného držení těla, dětských skolióz a podporuje imunitu.

Je-li metoda správně aplikována, vede ke zkrácení doby nutné k léčení, snižuje četnost a závažnost projevů onemocnění.

Respirační terapie, též nazývaná dechová rehabilitace je soubor terapeutických technik, které mají ve fyzioterapii důležitou úlohu.

V problematice vertebrogenních potíží - z mnoha technik respirační terapie - využíváme dechovou gymnastiku.  Dechová gymnastika je soubor mnoha cviků s nejrůznějším účinkem. Základem je nácvik tzv. lokalizovaného dýchání za pomoci fyzioterapeuta, který např. protitlakem svých rukou napomáhá tomu, aby si klient uvědomil, do které části hrudníku nebo břicha má dýchat. Slouží k nácviku správného dechového vzoru v klidu i při pohybu, k posílení svalových skupin účastnících se na dechové činnosti, k provzdušnění plic, ke zvýšení mobility hrudní stěny atd.

Cílem dechové terapie je ovlivnění dýchání klienta specifickým způsobem s léčivými účinky. Zlepšení správného stereotypu dýchání, či přímo dechových obtíží, vede ke zvýšení celkové fyzické a pohybové výkonnosti klienta.


NOVINKY

ROZVRH

REZERVACE

CENÍK SLUŽEB

KONTAKTY

SLUŽBY PLUS

Doplňkový prodej

 

Kontakt

Centrum zdraví Fialka
Českobrodská 901
Praha 9, Dolní Počernice
+420 725 507 740
+420 604 265 250